SGK TARAFINDAN KARŞILANMAYAN KANSER İLAÇLARI

Sigorta Hukuku - Avukat Orhan Oğuzhan Ensari
  • Opdivo
  • Keytruda
  • Tecentriq
  • Giotriff
  • Tafinlar
  • Mekinist
  • Altuzan
  • Herceptin
  • Mabthera

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan kanser ilaçları

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bazı geleneksel kanser tedavilerinde kullanılan ilaçlar karşılanmaktadır. Radyoterapi, Kemoterapi gibi görece daha eski olan tedavi yöntemleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmakta iken, maalesef ülkemizde yukarıda yer alan ve bir takım başka akıllı ilaçlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmamaktadır.

Güncel olarak kanser tedavisinde uzman onkologlar tarafından sıklıkla reçete edilen akıllı kanser ilaçlarının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaması hastalar için ciddi mağduriyetler yaratmaktadır.

Bu mağduriyetlerin giderilmesi için ise öncelikle, Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na endikasyon dışı ilaç başvurusu yapılması gerekmektedir. Bu başvurunun yapılması, ileride akıllı kanser ilacı bedellerinin ödenmesi talebiyle açılacak bir dava bakımından önem arz etmektedir. Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na endikasyon dışı ilaç başvurusu yapılarak onay alınması halinde, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan akıllı kanser ilacı bedellerinin ödenmesi için açılacak davada ihtiyati tedbir kararı alınarak, yargılama süresince akıllı ilaç bedellerinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması ihtimalini artıracaktır.

Türkiye İlaç Ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na endikasyon dışı ilaç başvurusunda bulunulduktan sonra, Sosyal Sigortalar Kurumu’na akıllı kanser ilacı bedellerinin karşılanması için başvurulması gerekmektedir. Bu başvuru hastanın kendisi ya da avukatı aracılığıyla yapılabilmektedir.

Sosyal Sigorta Kurumu’na başvurunun nasıl yapılması gerektiğine dair daha detaylı yazımız için bu linke tıklayabilirsiniz.

Söz konusu başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, Sağlık Uygulama Tebliği hükümleri gerekçe gösterilerek reddedilmekte ve akıllı kanser ilacı bedelleri Kurum tarafından karşılanmamaktadır.

Böyle bir durumda yapılması gereken, vakit kaybetmeksizin Sosyal Güvenlik Kurumu’na akıllı kanser ilacı bedellerinin karşılanması talebiyle dava açmak olacaktır. Endikasyon dışı ilaç başvurusu ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru adımlarının da titizlikle atılması gerekmektedir. Akıllı kanser ilacı bedellerinin ödenmesi için açılan davanın başlangıç aşamasında ihtiyati tedbir kararı alınarak, yargılama süresi boyunca akıllı ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması sağlanabilir. Tüm adımların titizlikle atılması halinde, söz konusu davanın hasta lehine sonuçlanması ihtimali artmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan akıllı kanser ilacı davalarına ilişkin detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Konuya ilişkin tecrübeli avukat ekibimizden bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş:

Daha fazla içerik

Sosyal güvenlik, ceza ve sigorta hukuku

Sosyal Güvenlik Hukuku Sosyal Güvenlik Hukuku kapsamında olan Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre, özellikle kanser hastalığı ilaç bedellerinin karşılanması için hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz. KVKK Danışmanlığı

Avukat Orhan Oğuzhan Ensari

Hangi hukuki konularda hizmet veriyoruz?

İcra Ve İflas Hukuku İcra ve İflas Hukuku kapsamında yer alan tüm dava, icra takibi, iflas takibinin yapılması gibi tüm aşamalarında hizmet vermekteyiz. Ticaret Hukuku

İletişim Formu

İçindekiler

Aşağıdaki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

×